Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

3 GRUDNIA 2021, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Utworzono dnia 02.12.2021
Czcionka:

Tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami to:

„NIC O NAS BEZ NAS”.

CO JEST CELEM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI?

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym ważnym celem jest uświadomienie konieczności włączenia tej grupy społecznej w życie społeczne.

Obchody święta stanowią także doskonałą okazję do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami. Integracja powinna dotyczyć każdego aspektu życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Niezwykle ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne, a przede wszystkim ich znoszenie.

POD JAKIM HASŁEM OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI?

Każdego roku obchodom święta 3 grudnia towarzyszy inna tematyka.

Dotychczas poruszane zagadnienia to: sztuka, kultura i konieczność niezależnego życia, dostępność technologii informacyjnych, samodzielne życie i zrównoważone środki do życia, godna praca dla osób niepełnosprawnych, znoszenie barier, konwencja o prawach osób niepełnosprawnych.

PRZESŁANIE SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ

W przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ zwrócił uwagę na konieczność poszanowania praw oraz reprezentacji osób z niepełnosprawnościami. Jest to niezbędne do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Sekretarz podkreślił również fakt, iż COVID-19 obnażył uporczywe bariery i nierówności, z którymi boryka się 1 miliard osób z niepełnosprawnościami na całym świecie. Odpowiedź na pandemię oraz odbudowa po niej musi uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a działania powinny być kierowane przez nie same.

W swojej odezwie sekretarz Generalny ONZ wezwał wszystkie kraje do pełnego wdrożenia Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz do zwiększenia dostępności. Zobligował je również do likwidowania barier prawnych, społecznych i gospodarczych przy aktywnym udziale osób z niepełnosprawnościami i reprezentujących ich organizacji.

źródło:https://firr.org.pl

- EM - 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Starostwo Powiatowe

Urząd Miejski

Integracja

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 19

W tym miesiącu: 98

W poprzednim miesiącu: 81

Wszystkich: 6596